Cz550 Lux – z punktu widzenia użytkownika.

Broń myśliwska, Cz550 – punktu widzenia użytkownika - zdjęcie, fotografia
 • Widoczne ubytki warstwy lakierowanej.
 • Wgniecenie warstwy lakierowanej
 • zapewne w przyszłości zaowocuje pęknięciem lakieru.
 • Korozja pokrywki magazynka.
Poluje.pl 12/12/2011 12:31

Niemalże każdy młody myśliwy, na początku swej kariery łowieckiej, czyli po zdaniu państwowego egzaminu i dopełnieniu wszystkich formalności prawnych i finansowych staje przed dylematem zakupu pierwszej jednostki broni. W obecnych czasach gdy półki w sklepach myśliwskich uginają się pod ciężarem "jednostek" a każda z nich jest lepsza od poprzedniej, to wybór nie jest prosty. Że łatwo nie jest to wiem dobrze, bo sam 3 lata temu musiałem wybrać. Dodatkowo sytuacja komplikuje się w momencie gdy dysponujemy ograniczonym budżetem, który musi wystarczyć na broń, przyzwoitą optykę i oprzyrządowanie (montaż, bączki, pasek itd.). W sytuacji jak powyżej, zawsze szukamy kompromisu i ja taki dla siebie znalazłem. Jako pierwszą myśliwską broń gwintowaną kupiłem Cz550 Lux. Jest to flagowy model broni myśliwskiej z Czeskiej Zbrojovki, następca słynnego ZKK600, który niegdyś był jednym z najczęściej kupowanych sztucerów w naszym kraju. Nie chcę aby artykuł ten był "hymnem pochwalnym Cz550", chcę jedynie aby stał się on pomocny dla wszystkich, którzy wciąż szukają swojej pierwszej jednostki a w gronie kandydatów mają w/w sztucer. Postaram się jak najbardziej obiektywnie opisać jego wady i zalety, z punktu widzenie użytkownika.

Na początek kilka danych zaczerpniętych z katalogu.
Dostępne kalibry: .243 Win.; .270 Win.; .308 Win.; 7x64; 6.5x55 SE; .30-06 Sprg.; 8x57 IS.
Pojemność magazynka: 4 naboje.
Dostępne materiały sady: orzech lakierowany, tworzywo sztuczne.
Rodzaj zamka: zamek typu mauser-czterotaktowy,
Długość całkowita: 1135mm.
Długość lufy 600mm.
Waga: 3,3kg.
Wyposażenie standardowe: zewnętrzne przyrządy celownicze, przyśpiesznik.
Wyposażenie opcjonalne: magazynek pudełkowy.

Mówią że najważniejsze jest pierwsze wrażenie.
A to 550-ka robi naprawdę dobre. Moje pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne. Miła dla oka linia osady, nie tak toporna jak u swej poprzedniczki. W trzech egzemplarzach, które oglądałem wyraźnie wyeksponowane słoje drewna. Niestety osada lakierowana. Oksyda starannie wykonana, nie widać odbarwień. Wszystkie elementy dokładnie i starannie spasowane.

Ergonomia.
Jeśli chodzi o wygodę użytkowania to wszystko w zasadzie było by dobrze, gdyby nie masa własna 550-ki. Katalog podaje 3,3kg, w rzeczywistości masa jest nieco większa bo 3,6kg. Gdy do masy sztucera dodamy wagę lunety, montażu, baczków, paska itd. To całość dość pokaźnie się rozrasta i osiąga masę 5,2kg. Może się wydawać że te 5,2kg to nie wiele, ale po kilkugodzinnym spacerze po łowisku każdy z tych kilogramów dość dotkliwie odczuwam na plecach. Na wielu forach internetowych można spotkać się z opinią że zamek pracuje bardzo topornie, ja tego nie zauważyłem. Owszem, na początku praca zamka nie była cudownie płynna i miękka ale po kilku wyjściach do lasu, kilku przeładowniach wszystko się dotarło tak jak powinno i dzisiaj pracuje miękko i cicho. Natomiast moje zastrzeżenia budzi dość głośny mechanizm zabezpieczający iglice. Do dnia dzisiejszego nie nauczyłem się cicho odbezpieczać i zabezpieczać iglicy, wyraźny klik słychać za każdym razem.

Celność i powtarzalność.
Wraz z Bronią w sklepie otrzymałem oryginalną tarczę z wynikami pierwszego fabrycznego przystrzelania broni, moim zdaniem wynik nie był imponujący i wzbudziło to u mnie spore wątpliwości czy aby dobrze wybrałem. Na szczęście moje wyniki na strzelnicy są dość dalece odbiegłe od tego co prezentowano na firmowej tarczy. Po odpowiednim doborze amunicji na dystansie 100m żadnym wyczynem nie jest umieszczenie 3 kul w okręgu o średnicy 3cm. Co do powtarzalności też nie mam żadnych zastrzeżeń.

Eksploatacja, trwałość podzespołów.
Codzienne użytkowanie 550-ki nie sprawia wielkich trudności, a poszczególne komponenty wykazują stosunkowo dużą trwałość. Niestety są i pewne mankamenty, a mianowicie:
- powłoka lakiernicza na osadzie jest po prostu tandetna i słabo wykonana, po trzech latach użytkowania na chwycie osady pojawiły się odpryski lakieru.
- wydaję się również, a przynajmniej takie jest moje zdanie że sama powłoka lakiernicza jest dość miękka i wrażliwa na wgniecenia i zarysowania powstałe w wyniku obcierek o gałęzie, twarde części ekwipunku itd..
- niestety mimo wielkiej dbałości jaką otaczam mój sztucer, stosowania wysokiej jakości środków ochronnych i smarnych, na pokrywce magazynka pojawiły się ubytki oksydy. Na chwile obecną proces ten nie ujawnił się na innych elementach oksydowanych i wydaje się że się już nie ujawni. Dokładnie przyglądając się tej pokrywce można zauważyć że oksyda na całej jej powierzchni ma nieco jaśniejszy kolor i jest jak by cieńsza warstwa co mogło zaowocować pokazanymi na zdjęciu ubytkami.

Podsumowanie i wnioski końcowe.
Osobiście uważam że to dobra jednostka, mimo tych kilku mankamentów, które opisałem to jednak 550-ka prezentuje świetny stosunek ceny do jakości. W przedziale cenowym, w którym się ten model znajduje jest jeszcze kilka modeli innych producentów np.: Howa, Weatherby ale są to sztucery bez przyśpiesznika i zewnętrznych przyrządów celowniczych. Oczywiście nie mówię że Howa czy Weatherby są gorsze, bo zapewne tak nie jest, ale dla mnie przyśpiesznik, drewniana osada (i co z tego że nie olejowana) są atutami, które zadecydowały że właśnie 550-ke wybrałem.

Darz Bór!
Andrzej

Reklama

Cz550 Lux – z punktu widzenia użytkownika. komentarze opinie

 • 2014-04-21 16:40:39

  W tekście jest drobny błąd. Pojemność magazynka w tych egzemplarzach z klapką to 5 naboi. 4 naboje są w tych pudełkowych.

  Moją CZ550 kupiłem w 2001 roku, kaliber 30-06. Przez cztery lata była to moja jedyna broń kulowa i była bezlitośnie "katowana". Potem doszły inne jednostki, także od prawie 10 lat jest używana w zasadzie tylko do polowań z ambony. Ale i tak po 13 latach nie zepsuło się w niej nic. Mogę z czystym sumieniem tą broń polecić.

 • Tomasz Ciołak 2013-10-09 17:19:18

  Co do lakieru zgadzam się ja mam 555 lux . i tez mam już w jednym miejscu ubytek. magazynek mi tez złapało trochę ale to z mojej winy bo nie wyczysciłem dobrze broni po deszczowym polowaniu. Tak to jest ok mam ją już 4 roku wystrzelone prawie 10 paczek i nic sie nie dzieje lunetka to delta optica. Strzelam głównie do lisów z niej i mogę śmiało powiedzieć ze przysłowiowo wali w punkt. jak coś nie pójdzie to wiem ze to moja wina a nie karabinu. Broń naprawdę watra zakupu. Lepszego karabinu nie potrzebuję .\Pozdrawiam Darz Bór TOMASZ

 • Redakcja 2013-04-21 22:14:43

  Treść tego artykułu, prezentującego właściwości techniczne i użytkowe tego modelu broni, są na przyzwoitym poziomie i można je ocenić jako dość obiektywne. Podjąłem celowo czytanie tego opisu, sądząc, że będzie on w stylu, że każda sroka swój ogon chwali i pomyliłem się. Zatem  gratuluje szanownemu koledze rzetelności tego przekazu innym. Darz bór i powodzenia.

 • Piotr Kociołek 2012-09-05 21:37:36

  Witam. Polecano mi ten sztucer jako doskonały stosunek jakość/cena. Opinia kolegi Andrzeja, przysądziła sprawę... :). Do tego ładna, "niemiecka" linia. Zamówiłem.

 • Zbyszek Wawszczak 2012-08-21 19:29:18

  Witam.Ja też zaczynając swoją przygodę z łowiectwem zdecydowałem się na CZ550 LUX w kal.308 win/ze względu na duży wybór gramatury amunicji/ i jestem z niej bardzo zadowolony dużym plusem są to otwarte przyrządy celownicze,bazy montażowe do których są gotowe montaże /polecam jednoczęściowy /i przyspiesznik magazynek pudełkowy no i oczywiście cena!! w granicach 2500-2800 Naprawdę polecam!!!!

 • Michał Wajszczak 2012-05-03 13:53:08

  Potwierdzam, całe lata polowałem z ZKK 600 i to był znakomity sztucer. Tym co mają 1000 zł więcej proponuję Haenel Jaeger 10 - skupienie równie znakomite a praca zamka bez porównania lepsza.

 • Maciej Hoza 2012-02-28 12:03:36

  Witam. Strzelam z cz 550 lux 308vin myślę że plusów tej broni jest więcej niż minusów. Jestem zadowolony. Nie powiem że nie dbam o swoją ,,Bronie"" ale traktuje ją jak woła roboczego i nigdy mnie nie zawiódł.

 • Daniel Nyske 2012-02-18 16:22:01

  Witajcie. Ja niedawno temu zakupiłem cz 550 exclusive ebony, piękny wygląd lufa kuta 30-06 no i do tego bardzo celna, zamek cichutki. Zdecydowanie polecam a tylko nieznacznie droższa od wersji podstawowej.

 • Bogumił 2012-01-29 12:45:44

  Tak przyznaje że cz 550 model FS w pełnym łożu prezentuje się znakomicie. Obec ne moja żona stojąc przed wyborem kupna  sztucera jest tym modelem zauroczona, powiedziałbym zdecydowana na zakup jego zakup problem stanowi tylko niewielka gama dostępnych kalibrów.

 • TADEUSZ KUTKA 2012-01-24 21:14:26

  KUPILEM TERAZ CZ 550 W PELNYM DREWNIE 8X57JS BRON PIEKNA JAK PIEKNA KOBIETA WYKONANIE TEZ NA 6 A CO DO RESZTY TO MAM ZAMIAR SIE DOWIEDZIEC Z CZASEM ALE DO TARCZY NA 100M. TO BIJE PIEKNIE A 2 DZIKI TEZ JUZ STRZELILEM .....

 • Bogumił 2012-01-06 16:22:40

  Ja jestem  zadowolony z cz 550lux. moja jednostka ma kaliber 30-06. wystrzeliłem z niej ok 500szt amunicji, dużo strzelałem z niej na strzelnicy,  prowadze książke broni, wpisując każdy strzał. mineło 6 lat od jej zakupu(nowej) i utrzymuje powtarzalnośc strzału. Nie dokońca jestem zadowolony jedynie z mechanizmu spustowego, musiał mi pomagać go wyregulować rusznikarz(być może to tylko wada mojej jednostki)miała za twardy spust. ZKK Brno w moim przedkonaniu miała lepszy mechanizm spustowy. plusem jest podwójny stopień zabezpieczenia zamka.dziś kupując broń również bym się zdecydował na CZ może nad modelem 555

 • Miłosz Klebieko 2011-12-13 22:15:17

   Posiadam kolego w/w jednostkę w kalibrze 7x64 i również jestem w 100 % zadowolony z jej zakupu , aczkolwiek niewspomnianym minusem 550 jest też jej dosyć głośny mauserowski zamek. Zamki w CZ 555 ( bodajże remingtonowskie ) spisują się troszeczkę ciszej . Murem będę stał za czeską klasyką :) .Pozdrawiam.Darz Bór !

 • Artur Konopka 2011-12-12 18:03:28

  Witam kolego!bardzo udany wpis, właśnie zastanawiałem się nad zakupem broni no i przyszedłeś mi na ratunek! Bez wahania zakupię teraz  Cz550 Lux:)Darz Bór!

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez poluje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

CMC City Media Communications Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa 02-761, ul Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"